späť na úvod

Aktuality

« späť na oznamy

Aktuálny zoznam SADBOVÝCH ZEMIAKOV a POPIS 05. marec 2017

ADORA - VEĽMI SKORÁ ODRODA

Adora patrí medzi najskoršie odrody na trhu. Vyznačuje sa superrýchlým nárastom hľúz do konzumnej veľkosti. Je vhodná na skorý zber už od konca mája. Je varný typ B.
Hľuzy sú veľké oválne, farba šupky je žltá, farba dužiny svetložltá , po uvarení netmavne. Počet hľúz pod trsom je nižší (6 - 8). Vzhľadom na dlhú dormanciu úrody je účelné nateplenie sadiva pred výsadbou. Pri predkličovaní je doporučené po objavení malých klíčkov sadivo vystaviť dennému svetlu, nižším teplotám a výdatne vetrať, čo spevní klíčky.Odroda nie je citlivá na postemergentnú aplikáciu Sencoru. Pravidelná závlaha zabráni prípadnému prejavu chrastavitosti na hľúzach.Odroda je citlivá na pleseň zemiakovú, ale vďaka rýchlemu rastu a skorému dozrievaniu to pre ňu nepredstavuje žiadny problém. Napriek tomu odporúčame ochranu proti plesni zemiakovej. Je odolná proti háďatku zemiakovému Ro1,4 .Adora môže byť zberaná už po 65 dňoch od výsadby. Aj napriek svojej skorosti sa skladuje veľmi dobre a dlho.

 

RED SONIA - VEĽMI SKORÁ ODRODA - NOVINKA !!!

Varný typ B. Veľmi skorá atraktívna konzumná odroda. Má červenú veľmi hladkú šupku, pekné oválne hľuzy, sýto žltú dužinu a príjemnú chuť. Dosahuje veľmi rýchlo stredne veľké hľuzy so stabilnou vnútornou kvalitou. Je vhodná aj na skladovanie. ČERVENÉ ZEMIAKY !

 

VIVALDI - VEĽMI SKORÁ ODRODA

Holandská odroda zemiakov so žltou hladkou šupkou, veľmi plytkými očkami a svetložltou dužinou. Hľuzy sú oválneho, až dlhooválneho tvaru a majú veľmi dobrú vonkajšiu aj vnútornú kvalitu. Počet hľúz pod trsom je stredný (11-15). Dáva vysoké úrody. Je to veľmi skorá odroda, varný typ B. Zemiaky sú veľmi dobre skladovateľné. Pri výsadbe predklíčenie nie je potrebné, ale lepšie výsledky sa dosahujú pri výsadbe sadiva s malými bielymi klíčkami. Vivaldi je možné pestovať na všetkých typoch štruktúrných pôd. Najlepšie výsledky dosahuje na stredne ťažkých ílovitých pôdach.
Odroda je stredne citlivá na Sencor, odporúčame uprednostiť aplikáciu pred vzídením rastlín. Vňať je pomerne vysoká s vyšším počtom stoniek. Odporúčame začať včas s pravidelnou preventívnou ochranou proti plesni zemiakovej.Dobre reaguje na závlahu.

 

ORLENA - STREDNE SKORÁ ODRODA

Odroda ORLENA je stredne skorá odroda varného typu AB. Vyznačuje sa peknými veľkými hľúzami, ktoré sú vyrovnané tvarom i veľkostou. Farba šupky je krásne žltá, farba dužiny je tmavožltá. Je vhodná na dlhodobé skladovanie. Orlena sa ďalej vyznačuje vyskou mierou adaptability, je vhodná pre rôzne pestovateľské podmienky. Orlena je stredne citlivá na SENCOR. Je odolná proti háďatku zemiakovému patotypu Ro1, je odolná proti Vírus Y na vňati i na hľuzách. Je stredne náchylná na chrastavitosť a stredne odolná voči rakovine zemiakovej.Tip:
Odporúčame sadiť o 2-3 cm hlbšie ako zvyčajne, pretože odroda zakladá nové hľuzy plytšie v hrobčeku. Dobre reaguje na závlahu. Závlaha aplikovaná v optimálnych dávkach má pozitívny vplyv na úrodu, zlepšuje vyrovnané nasadzovanie hľúz. So zberom počkajte pokým nie je šupka dostatočne pevná a vyzretá, čo trvá 3 týždne od zničenia vňate.  Skladuje sa dobre a dlho.

Fotogaléria